Notebook: jaka karta graficzna? nVidia, AMD, Intel?

 

Obecnie wybierając notebooka możemy wybierać spośród różnych modeli producentów, modeli procesorów, czy wielkościach matrycy, lecz na jaką kartę graficzną warto się zdecydować?

 

Na rynku są trzy firmy zajmujące się produkcją kart graficznych i to spośród nich będziemy mogli wybierać patrząc na różne specyfikacje techniczne notebooków, laptopów hybrydowych, czy ultrabooków. Poniżej przedstawiamy ich krótką charakterystykę, która pomoże nam w dokonaniu wyboru karty graficznej, jeśli będziemy zainteresowani kupnem nowego notebooka.

 

NVIDIA


Karty firmy NVIDIA są najbardziej wspieranymi rozwiązaniami mobilnymi na rynku, jeśli chodzi o kompatybilność z aplikacjami.

Twórcy oprogramowania często wspierają ich sprzętową akcelerację w przypadku obróbki grafiki i wideo. Dzięki częstym aktualizacjom sterowników dla kart NVIDIA GeForce firma przedłuża ich żywotność, a także kompatybilność z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi - jak np. biblioteki DirectX 12.

Dla kogo: dla entuzjastów gier komputerowych, profesjonalnych twórców grafiki i wideo.

 

AMD

Rozwiązania firmy AMD możemy często spotkać w przypadku wyboru urządzenia mobilnego z APU, czyli specjalną jednostką z kartą graficzną AMD Radeon, jak i procesorem AMD na jednym układzie. Korzystnie wpływa to na czas działania urządzenia na baterii, jako że rozwiązania APU są mocno energooszczędne, a jednocześnie oferują wyższą wydajność niż klasyczne zintegrowane karty graficzne.

Dostępne są również w formie dedykowanych kart graficznych, które posiadają wyższą wydajność niż układy APU. Posiadają wsparcie dla technologii akceleracji sprzętowej przy obróbce grafiki i wideo.

Dla kogo: dla entuzjastów gier komputerowych, twórców grafiki i wideo

 

Intel

Zintegrowane rozwiązania firmy Intel, czyli obecnie głównie karty z serii Intel HD, to podstawowe wyposażenie większości notebooków.

Najnowsze rozwiązania z trzy-cyfrowej serii, np. Intel HD 530 (wcześniejsze serie były czterocyfrowe np. Intel HD 5500), to wystarczająco wydajne układy do gry w nie zaawansowane produkcje, odtwarzanie materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości. Nie powinny mieć problemów przy montażu materiałów wideo, czy przy obróbce grafiki, lecz niestety nie skorzystamy z ich dodatkowej mocy obliczeniowej przy konwersji wideo czy obrazów, tak jakby to było możliwe w przypadku wykorzystania dedykowanej karty graficznej.

Dla kogo: uniwersalne przeznaczenie, polecane dla układów wymagających niskiego poboru energii i długiego czasu pracy na baterii.

 


Porównaj 0