Notebook: jaki procesor wybrać?

 

Obecnie na rynku istnieje głównie dwóch producentów procesorów, tworzących układy pod komputery stacjonarne, jak i ich mobilne odpowiedniki wykorzystywane w notebookach. W tym poradniku przedstawimy Wam ich mobilne produkty i opiszemy który model powinniście wybrać chcąc nabyć nowego laptopa.

 

Procesory AMD

Procesory marki AMD stanowią obecnie mały segment rynku notebooków. Głównym czynnikiem na to wpływającym jest przede wszystkim ich niska wydajność w stosunku do konkurencji, a także mniejsze wsparcie dla ich produktów przez twórców oprogramowania.

 

Prcoesory Intel

Marka Intel bez wątpienia dominuje na rynku procesorów wykorzystywanych do produkcji komputerów - zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. Ich duże wsparcie przez producentów oprogramowania zapewnia im wysoką wydajność w wielu aplikacjach, a najnowsze procesy technologiczne pozwalają im znacznie zmniejszyć energię elektryczną potrzebną do osiągania wysokich wyników. W przypadku notebooków przekłada się to na znaczące wydłużenie czasu pracy na baterii.

 

Serie procesorów Intel i ich przeznaczenie pod kątem użytkowników

 

-       Intel Atom: bardzo energooszczędne układy montowane głównie w urządzeniach konwertowalnych. Nowe serie układów Atom cenione są ze względu na ich wszechstronność w aplikacjach nie wymagających dużej mocy obliczeniowej (np. przeglądanie internetu, oglądanie filmów).

 

-       Core M: pośrednia seria mobilnych procesorów Intela. Ich wydajność plasuje się mniej więcej pomiędzy serią Atom a pełnoprawnym Core. Idealne zastosowanie do ultrabooków, które wymagają wydajnych, lecz mimo wszystko mocno energooszczędnych układów. Jest to stosunkowo nowa seria procesorów i cały czas się rozwija, pokazując nowe możliwości. Zastosowanie: idealne do pracy, do przeglądania internetu, oglądanie filmów, podstawowa obróbka zdjęć.

 

-       Intel Core i3: podstawowy układ z flagowej serii procesorów Intel. Wprawdzie cechuje się najniższą wydajnością spośród tych 3 układów, natomiast ceniony jest za wysokie osiągi przy niskim poborze energii. Najnowsze układy wyposażone są w dwa rdzenie/cztery wątki, lecz nie posiadają technologii Turbo. Idealnie nadają się do mniej “zasobo-wymagających” aplikacji, do podstawowej edycji zdjęć, czy pracy biurowej.

 

-       Intel Core i5: drugi, najbardziej uniwersalny procesor z flagowej serii Intela. Dzięki wysokiemu taktowaniu procesora w połączeniu z dwoma rdzeniami/czterema wątkami i funkcją Turbo i Hyper-Threading stanowi idealne rozwiązanie dla osób pracujących na wielu aplikacjach na raz, lubiących pograć w gry komputerowe lub zajmujących się profesjonalną obróbką obrazu lub wideo, a także programowaniem. W połączeniu z szybką pamięcią RAM stanowią niemalże zestaw idealny.

 

-       Intel Core i7: najpotężniejsza seria procesorów Intela stworzona z myślą o najbardziej wymagających zadaniach. Decydując się na notebooka z procesorem i7 powinniśmy brać pod uwagę jego naprawdę dużą moc obliczeniową. Procesory te tworzone są z myślą o pracy na wielu aplikacjach na raz, wymagających wielu rdzeni procesora i dużej ilości pamięci RAM. Osoby potrzebujące do pracy możliwie najmocniejszej wydajności w swoim notebooku powinny zainteresować się właśnie procesorem Intel i7.

-       Intel Xeon: to serwerowa linia rodziny procesorów firmy Intel. Gwarantują największą wydajność i niezawodność spośród wszystkich serii układów CPU. Ich główne przeznaczenie to praca jako maszyny do wirtualizacji lub bardzo ciężkich aplikacji wymagających naprawdę potężnej mocy obliczeniowej.

 

Najnowsze serie procesorów i5 i i7 dostępne są w “podseriach” z dopiskiem “U” i “HQ”.

“U” oznacza oszczędne serie o niższym poborze mocy, a więc i mniejszą wydajnością.

“HQ” to seria, która mocą niemalże dorównuje desktopowym odpowiednikom.

Entuzjaści preferujący wyższą moc nad energooszczędnością i długości pracy na baterii powinni wybrać serię “HQ”. 


Porównaj 0