Notebook: jaki laptop zabrać ze sobą?

Decydując się na zakup laptopa, który będzie z nami często w drodze powinniśmy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów.

1. Wybór rodzaju urządzenia mobilnego.

Pierwszym krokiem jaki możemy podjąć przy wyborze nowego urządzenia przenośnego to typ jego budowy.

Mogą to być jak najbardziej urządzenia konwertowalne cechujące się nie tylko wygodnymi wymiarami do przenoszenia i podróży, lecz także posiadają mobilny, energooszczędny procesor, który pozwala na ich długa pracę.

Nieco większymi wymiarami cechują się tzw. ultrabooki posiadające naprawdę długi czas pracy na baterii i wysoką jakość budowy. Są lekkie i wygodne do każdego typu pracy.

Małe, biznesowe serie to gratka dla osób zainteresowanych profesjonalnym sprzętem do pracy, lecz mimo wszystko szukających w nim dużej mobilności.

Ponadto jeśli zdecydujemy się na laptopa lub ultrabooka, to warto zapytać o urządzenie ze “stopką”. Dzięki niej z łatwością zmienimy urządzenie w domu, czy w biurze w pełnowymiarową stację roboczą. Rozszerzymy funkcjonalność komputera podłączając go do zewnętrznego monitora lub multiplikatora portów, posiadając ciągle dostęp do mobilnego i łatwego do przenoszenia narzędzia pracy.

 

2. Solidna konstrukcja.

Ważne aby wybrany model laptopa był wytrzymały - może posiadać specjalną wzmocnioną konstrukcję, lub obudowę wykonaną ze specjalnego materiału. Wytrzymała konstrukcja wykonana np. z magnezu, to gwarancja dużej wytrzymałości na nacisk, lecz również lekkość, jakiej potrzebujemy do łatwego przenoszenia komputera do pracy w drodze.

 

3. Wielkość matrycy ekranu.

Najwięcej energii w użytkowaniu urządzenia takiego jak notebook jest podświetlenie matrycy ekranu. Decydując się na mniejszą matrycę ekranu jednocześnie powinniśmy zyskać długość czasu pracy na baterii, o ile oczywiście producent nie zmniejszy konstrukcji kosztem wielkości baterii.

Najbardziej optymalnymi rozmiarami matryc wśród urządzeń przenośnych są rozmiary ekranu między 11,6 a 14,1 cala. Urządzenia te są lekkie, wygodnie je schować do bagażu podręcznego, a także wygodnie się na nich pracuje w trakcie podróży, dzięki ich niewielkiej wadze.

 

4. Dysk SSD.

W obecnych czasach posiadanie dysku SSD to niemalże podstawa - zastosowanie tego typu nośnika pamięci, zamiast klasycznego dysku HDD ma wiele zalet. Zarówno system, jak i wszystkie aplikacje będą wczytywać się znacznie szybciej, nie będziemy narażeni na uszkodzenia mechaniczne jak w przypadku dysku HDD, w którym igła odczytująca dane jest podatna na wstrząsy, a ponadto dysk SSD pobiera znacznie mniej energii umożliwiając dłuższą pracę na baterii.


Porównaj 0